Полезни съвети за използване на огън на горски територии
Горските пожари се разпространяват бързо и на големи площи в пресечени местности и труднодостъпни за пожарната техника места, а щетите, които нанасят върху околната среда са сериозни. Сухото време, изсъхналата растителност и вятърът са фактори, които бързо усложняват обстановката.
Как да опазим гората от пожари и как да реагираме при възпламеняване на огън:
- Да не се изхвърлят стъклени бутилки – дефекти по тях могат да създадат ефекта на лупа и да предизвикат запалване на суха растителност.
- Да се пали огън единствено на специално обозначените и устроени за целта места. Преди запалване на огъня трябва да се осигури вода за гасене при поява на вятър, както и да се подготвят тупалки – от гума или от зелени клони, с които да се действа при възникване на пожар.
- Никога да не се пали огън при наличие на вятър – той може да разнесе искри и топли частици на големи разстояния.
- Разчистването от сухи клони и други в горските участъци трябва да става чрез извозването им на определените за това места. Забранено е унищожаването им чрез изгаряне!
- При открити признаци на пожар в гората (дим, мирис на изгоряло и пламъци) трябва да се извърши оценка на обстановката – да се определи мястото на възникване на пожара, посоката на придвижване на огъня и скоростта на разпространение. Ако знаете, че наблизо има хора, но няма признаци да са усетили пожара – уведомете ги и заедно се отдалечете от опасното място.
- Ако пожарът е в начална фаза трябва да се предприемат мерки за изгасяването му чрез: насипване на пръст, пясък, потушаване с тупалки от зелени клони или гума.
- Да се пазят дрехите от запалване, особено ако са от изкуствена материя, но да не се оставят непокрити части от тялото, поради висок риск от изгаряне.
- Да се предпазват дихателните пътища, чрез поставяне на намокрени кърпи или дрехи върху устата и носа.
- Потърсете безопасен път за напускане на мястото при опасност от бързо усложняване на обстановката.
- Съобщете за възникналия пожар на телефон 112!
- Съобщете в най-близкото кметство, хижа или горски дом, ако няма покритие на мобилните мрежи.
С настъпването на летния сезон и повишаване на температурите, се увеличава рискът от възникване на пожари в земеделските земи и горите.
За недопускане на пожари и унищожаване на реколта, ви напомняме следното:
- Не паркирайте превозни средства и не оставяйте такива да нощуват в близост до посевите или до вече складиран фураж!
- Не палете огън и не използвайте открити огнеизточници в близост до житни масиви, в района на площадките и складовете за зърно и фураж!
- Не допускайте тютюнопушене в посевите, площадките за зърно, складовете за фураж, до вече ожънати масиви и в близост до тях. Не изхвърляйте незагасени цигари от МПС!
- Спазвайте поставените предупредителни и забранителни знаци покрай посевите през периода от восъчна зрялост до прибиране на реколтата!
- Не използвайте огнестрелно оръжие и сигнални ракети в района на неожънати масиви и фуражните площадки!
- Абсолютно забранено е паленето на стърнища след прибиране на реколтата!
- Поддържайте в изправност използваната от вас техника, като не създавате условия за възникване и разпространение на пожар в съседни земи, гори, съоръжения и обекти!
- Сигнализирайте съответните държавни органи при нарушение на правилата за пожарна безопасност от физически и юридически лица, работещи в близост до посеви, площадки за съхранение на зърно и складове за фураж!
- Незабавно подавайте сигнал на тел. 112 при възникване на пожар!
Всяка години горските пожари нанасят големи щети, изпепелявайки огрмни площи. Те се разпространяват изключително бързо, а поради трудната достъпност до високите терени, работата на пожарникарите е затруднена. Метеорологичните условия също допринасят за усложняването на обстановката – вятърът и въздушните течения могат да променят посоката и бързината на разпространение на пожара.
Нашите действия са от изключително значение, като трябва да сме хладнокръвни и да не позволяваме на паниката да ни уплаши:
- Първо, определете посоката на вятъра и напуснете района, който ще попадне в обсега на пожара;
- Съобщете за пожара в най-близкото населено място или горски дом, както и на тел. 112;
- В случай, че сте блокирани от огъня, потърсете естествени препятствия – просеки, пътища, поляни, сечища или други голи места. Използвайте водата, ако има наблизо река – намокрете дрехите и тялото си или се потопете в нея;
- Не забравяйте да покриете откритите части на тялото, а пред устата и носа си да поставете намокрена кърпа или плат. Придвижвайте се приведени;
- Когато горящата площ е малка, опитайте се сами да изгасите пожара като използвате връхна дреха или сноп набързо начупени клони, с които да удряте пламъците. Ограничете пожара като съберете сухите клони по пътя на разпространение на горенето. Дрехите не трябва да се свалят, тъй като поемат част от топлината;
- Помнете, че пожарът се разпространява по-бързо по посока на вятъра и по склон – от ниските части към върха;
- Оказвайте помощ и съдействие на пожарните екипи при локализиране на пожара и за евакуиране на хората и животните от засегнатия район.
Формирането на противопожарна култура трябва да започне от ранна детска възраст
Пожарът е неконтролирано горене, което нанася огромни щети върху околната среда. За да има процес на горене е необходимо да има източник на запалване и създаването на горима среда. Това означава, че за процеса на горене трябва да са налице три предпоставки:
- Източник на запалване;
- наличие на горими материали;
- кислород за поддържане на горенето;
Всички мерки за пожарна безопасност (правила, норми и др.) са основани на елиминиране на една от трите предпоставки и намаляване влиянието на опасните фактори при пожар за здравето и живота на хората. Не само откритият огън може да бъде източник на запалване, а и нагрети предмети над температурата на запалване на дадено вещество или материал.
Чрез процеса на топлопренасяне, запалване може да възникне на място, което не е в съседство с източника на топлина. Много често опасните фактори на пожара върху човешкия организъм се подценяват. Това не е само високата температура. На първо място отделяните токсични продукти, особено при горенето на синтетични материали, така характерни за бита днес. Съвременното разбиране на качеството на живот включва пожарообезопасеността на жизнената среда или привеждането и в съответствие с правилата и нормите за пожарна безопасност.
Спазването на тези правила и норми са отговорност на всеки гражданин, а нарушаването им може да застраши не само личната собственост, но и живота на хората.
Противопожарната култура е съществена част от съвременната култура. Тя включва знания за пожароопасните свойства на веществата и материалите, поведението им при горене, мерките за предотвратяване на пожар, създаването на предварителни условия за пожарогасене и ограничаване на неблагоприятните последици от възникнал пожар, умения за действие при пожар и други. Формирането на противопожарна култура трябва да започне от ранна детска възраст, за което от голямо значение е личният пример на по-възрастните.
Бъдете отговорни към околната среда и живота на хората и недопускайте запалването на пожари.
Горските пожари са огнено бедствие предизвикано от естествен източник или от човека. Те биват три вида, а разграничаването им е според слоя на горимите материали.
Първият вид горски пожари са низовите. Те са преобладаващият вид. Развиват се в приземния слой горими материали: мъртва постилка, горски опад, подраст, подлес, сечищни отпадъци и др. При изразена хоризонтална и вертикална непрекъснатост на горимите материали, при ниска относителна влажност на въздуха и вятър, интензивните низови пожари могат да преминат във върхови пожари.
Върховите пожари са стихия, която се разпространява по горните части от короните на дърветата, където горимите материали са леки и по-бързо изгарят. Първоначално възниква като низов пожар – при условия, способстващи образуването на конвекционна колона. След като се развие върхов пожар, той може да се разпространява и независимо от низовия и обикновено го изпреварва значително по време и интензивност. Този факт го прави изключително опасен, а разпознаването му е много важно за бързото ни евакуиране от района на горене.
Подземните пожари са третият вид. Те се разпространяват сред подземните горими материали в дълбочина, която варира от няколко сантиметра до няколко метра в зависимост от дълбочината в почвения слой, до която има органична материя и дълбочината на просъхването ѝ. Подземните пожари имат ниска интензивност на горене и ниска скорост на разпространение, но не се гасят лесно, поради трудността в определяне на периметъра и дълбочината им.
Бързата и адекватна реакция, при който и да е от трите вида пожар, е от много важна. Преценете добре обстановката и напуснете района на горене по най-бързия и безопасен начин. Своевременно съобщете на тел. 112.
Това не ги прави по-малко опасни!
Контролиран пожар се нарича пожар, който е преднамерено запален за лесовъдски или селскостопански нужди. Огънят е естествена част от екологията на горите и употребата на контролирани изгаряния може да бъде инструмент в помощ на горските стопани.
Контролираните пожари се провеждат през по-студените месеци на годината с цел да се намали натрупването на горивна биомаса и намаляване на вероятността от по-унищожителни пожари. Те разкриват минералния слой на почвата, като стимулират разсаждането и покълването на някои дървесни видове, а оттам и възобновяването на горите. Някои иглолистни видове, например секвоя и бор от вида Pinus concorta, са серотинни, т.е. шишарките им се отварят и изхвърлят семената само след силно нагряване от слънчева светлина или пожар.
Запалването на такъв пожар трябва да бъде много внимателно и под постоянен човешки контрол. Високите познания по противопожарна безопасност и наличието на средства за ограничаване и потушването на огъня са задължителни.
Своевременната и правилна реакция при наличието на неконтролирано горене са от изключителна важност. Ако попаднете в такава ситуация, следвайте тези няколко съвета:
- Потърсите безопасен път да напуснете района на пожара в посока обратна на вятъра или покрай езера, реки и потоци.
- След като избегнете първоначалната опасност, по най- бързия начин трябва да подадете съобщение за забелязания от вас пожар на тел. 112, в близка хижа или туристически пункт, в местното лесничейство или в кметството на населеното място.
- Ако имате информация за хора, пребиваващи в близост до огнището на запалване, от вашето навременно и точно съобщение зависи техният живот.
- Ако запалването е в начална фаза, може да го потушите с пръст, пясък и тупалки от зелени клони.
- Важно е да предпазите дрехите си от запалване, особено ако са от изкуствена материя. Задължително защититете дихателните си пътища с мокри кърпи или други лични предпазни средства.
Статистиката сочи, че едва 1% от възникналите пожари, са в следствие на природни явления. Човешката небрежност стои зад 99% от случаите на това стихийно бедствие. Най - честите причини за възникване на пожар са следните:
- Изхвърляне на неизгасени клечки кибрит и фасове. Попаднали в узрелите жита, сухите растения и сламата, могат лесно да ги запалят;
- Небрежно боравене с огън от работници, пастири, излетници, туристи;
- Неконтролирано запалване на битови отпадъци или обширни части суха тревна растителност в близост до горски масиви;
- Техническа неизправност на машините и превозните средства, работещи в гората;
- Детска игра с огън;
- Самозапалване на вещества и материали;
- Природни явления (мълнии);
- Късо съединение и аварии на електрически далекопроводи, които минават над и в близост до горите;
Гората е безценно богатство за всички и дом за много животни. Бъди отгорен към нея, пази я от замърсяване и пожари.
Последиците от възникване на пожари са не само екологични, които причиняват обезлесяване и ерозия на почвите, промяна на водния отток, нарушаване на топлинния и воден баланс на екосистемите, унищожаване на уникални находища на редки защитени видове, ограничаване на биологичното разнообразие, влошаване на санитарното състояние на горите, намаляване поглъщателния капацитет на СО2, но също така и:
- Икономически. Похабяване на горски ресурси след дългогодишно инвестиране - загуба на дървесина. Извънредно отделяне на средства за ограничаване на вредните последствия. Намаляване продуктивността на земите и влошаване на растежните условия. Намаляване на приходите.
- Социални. Влошаване на микроклимата и условията за стопанска дейност. Спад в туристическия бизнес. Ограничаване на възможностите за поминък и обедняване на населението. Обезлюдяване на районите. Въз основа на оценката на последствията се определя обхватът или разстоянието, на което ще има разрушения или жертви в следствие от пожара. Окончателната оценка от анализа на последствията дефинира въздействието и разрушенията, които пожарите могат да причинят.
Бъди отговорен към горите и ги пази от пожари. Понякога последиците са необратими!
Запазете самообладание и напуснете опасния район възможно най-бързо
Горският пожар е опасно, неконтролирано природно бедствие, причинено от естествен изтоник (например мълния) или от човешка дейност. За да има процес на горене трябва да е на лице някое от следните предпоставки:
- Източник на запалване.
- Горими материали като например треви, храсти, листа.
- Кислород, който да поддържа горенето.
За да бъде потушен горски пожар е необходимо да се отстрани поне една от предпоставките. Отговорното поведение на всички посетители в горските масиви е от изключителна важност, а спазването на мерките за пожарна безопасност могат да намалят риска от запалването на пожар.
Адекватната и своевременна реакция при наличието на пожар могат да изиграят ключова роля овладяването на огъня. Ако забележите дим или пламъци, както и ако усетите мирис на изгоряло, е необходимо да подадете сигнал на тел. 112. Опитайте се да локализирате мястото точно, да прецените фронта на предвижване и скоростта на разпространение на пожара за да бъдете максимално полезни на компетентните органите. Ако сте забелязали хора около мястото огнището, задължително кажете на пожарникарите, това може да спаси живота им. При начална фаза на горене може да опитате да го потушите с пръст, пясък и тупалки от зелени клони.
Вашата лична безопасност е много важна. Пазете дрехите си от запалване. Имайте предвид, че изкуствените материи са изключително леснозапалими. Предпазването на дихателните пътища е ключово. Намокрете плат или тъкан и я поставете пред носа и устата си. Незабавно напуснете района на пожара като се придвижвате приведени и предварително прецените правилния път, спрямо посоката на движение на огъня. Пожарът се разпространява по-бързо по склонове и при наличието на вятър. Бъдете внимателни!
С настъпването на лятото се повишава рискът от неконтролирани пожари в горските масиви. Това е така, защото един от най-честите природни източници на запалване са високите температури.
Какво е важно да знаем за горските пожари? Това е огнена стихия, която се разпространява бързо и е много трудна за овладяване и потушаване. Тя възниква, както поради човешка небрежност, така и от естествени източници, като мълнии и високи температура, а метереологичните условия са ключови за разпространението и потушването на огъня.
Спазването на няколко основни правила от всички посетители на гората са задължителни. На първо място е опазването на гората чиста – всяка клечка кибрит, угарка от цигара или дори стъклено шише са предпоставка за запалване на пожар. Запалването на огън на места, които не са специално обособени и предназначени за тази цел, както и при наличието на вятър, са условие за избухването на неконтролиран пожар.
Правилната реакция при наличието на неконтролиран пожар е много важна. Ако забележите огън или усетите дим, незабавно съобщете на тел. 112, в най-близката, хижа, лесничейство или кметство. Ако самите вие се окажете в опасна близост, не забравяйте да покриете носа и устата си с мокро парче плат и незабавно да намерите път за напускане на района, като се придвижвате приведени. Ако, огънят е малък – опитайте се сами да го изгасите, като използвате пясък, пръст или тупалка от зелени клони (сухите са леснозапалими!). Огънят може да се разпространи изключително бързо, бъдете внимателни и преценете посоката му на придвижване.
Презентации:
Повишаване на информираността и отговорното отношение на земеделци за предотвратяване и противодействие на пожари
СвалиПовишаване на информираността и отговорното отношение на младежи относно доброволчеството и противодействие на пожари
СвалиПовишаване на информираността и отговорното отношение на младежи относно предотвратяване и противодействие на пожари
СвалиПовишаване на информираността и отговорното поведение за предотвратяване на пожари, причинени от опасни туристически практики 1
СвалиПовишаване на информираността и отговорното поведение за предотвратяване на пожари, причинени от опасни туристически практики 2
Свали